ecology1.jpg

Aby zarazić naszymi działaniami ekologicznymi jak największą ilość osób prowadzimy w szkole różne akcje informacyjne.
Przygotowujemy i rozwieszamy plakaty przypominające o wyłączaniu zbędnego oświetlenia, zakręcaniu wody, konieczności zbierania i segregowania surowców wtórnych.
331.jpg

330.jpg329.jpg
Na szkolnym korytarzu i w klasach wystawiliśmy kartony, aby dzieci mogły wkładać do nich zużyty papier. Organizujemy konkursy i zapraszamy wszystkich do wzięcia w nich udziału.
Po wynikach naszych akcji widzimy, że to co robimy jest naprawdę potrzebne i ma coraz więcej zwolenników zarówno wśród dzieci jak i dorosłych. 322.jpg323.jpg
326.jpg324.jpg

Akcja "Sprzątanie świata"

sprz.jpg

Tradycyjnie we wrześniu przystąpiliśmy do sprzątania najbliższej okolicy, czyli terenu wokół szkoły, cmentarza, placu zabaw, terenu zielonego przy Al. Wojska Polskiego i parku Jakubowo. Sami zaopatrzyliśmy się w gumowe rękawiczki, natomiast worki na śmieci otrzymaliśmy z Urzędu Miasta. Zebrane śmieci złożyliśmy w wyznaczonych miejscach. Cieszymy się, że coraz więcej ludzi bierze udział w sprzątaniu świata.
Nasza planeta – Ziemia może być spokojna o swoją przyszłość, ponieważ ma coraz więcej prawdziwych przyjaciół, a oni nie zostawiają śmieci po sobie, a jeszcze potrafią posprzątać po innych.

KONKURS NA EKORZEŹBĘ


EKORZEŹBA on PhotoPeach


ZIELONA SZKOŁA W W PERKOZIE 1-3 października 2007r.- NAGRODA

W roku szkolnym 2006/2007 braliśmy udział w VII edycji wojewódzkiego konkursu Program ekozespołów w mojej szkole pod hasłem „Woda” zorganizowanego przez Olsztyńskie i Elbląskie Centrum Edukacji Ekologicznej przy współpracy z Fundacją GAP Polska w Warszawie. Nasza praca oceniona została wysoko, a nagrodą był trzydniowy wyjazd do Zielonej Szkoły oraz dofinansowanie wynajęcia autokaru dla 43 uczniów klas I-VI i 5 opiekunów. Przebywaliśmy w ośrodku Terenowej Bazy Edukacji Ekologicznej Perkoz. Jest to przepiękne miejsce w środku lasu nad Jez. Pluszne 35 km od Olsztyna. Uczestniczyliśmy w różnorodnych zajęciach edukacyjnych o tematyce ekologicznej. Dużo spacerowaliśmy po lesie, zbieraliśmy grzyby, rozpoznawaliśmy rośliny i zwierzęta za pomocą przewodników, określaliśmy typ lasu i wyróżnialiśmy jego warstwy. Obserwowaliśmy przyrodę gołym okiem, za pomocą lornetki i mikroskopu. Pan Piotr przygotował dla nas zajęcia o glebie. Poznaliśmy jej budowę i rodzaje, a także sposób jej tworzenia. Wykonaliśmy proste doświadczenia, które wzbogaciły naszą wiedzę na temat gleby. Zrozumieliśmy jak ważną rolę odgrywa ona w życiu roślin, zwierząt i ludzi. Bardzo dużo emocji wzbudziły wśród nas biegi na orientację. Nauczyliśmy się czytać mapę i orientować się w terenie bez użycia kompasu. Zadaniem podsumowującym zajęcia było odnalezienie punktów kontrolnych zaznaczonych na mapie. Najlepsi otrzymali dyplomy. Bardzo żałowaliśmy, że pogoda nie pozwoliła nam wyruszyć w teren na rowerach, dlatego też przeznaczyliśmy więcej czasu na przeprowadzenie zajęć plastycznych o tematyce przyrodnicze. Wykonane w grupach prace na dużych arkuszach brystolu zdobią obecnie nasz szkolny korytarz. Bardzo miło wspominamy czas spędzony w Zielonej Szkole, to co tam robiliśmy i czego się nauczyliśmy. Taka nagroda nawet nam się nie śniła. Było cudownie.

PERKOZ - NAGRODA on PhotoPeach


Zielona Szkoła Fundacji RECAL 11-13.X.2007r.

W dniach 11-13.X.2007r. dwie uczennice klasy VIc: Emilka Jachimowicz i Agnieszka Halman reprezentowały naszą szkołę na spotkaniu w formie Zielonej Szkoły w Górach Świętokrzyskich. Wyjazd ten był nagrodą dla najlepszych placówek szkolnych prowadzących edukację ekologiczną na przykładzie recyklingu aluminiowych puszek. W Zielonej Szkole brało udział 50 uczestników z terenu całej Polski reprezentujących 15 szkół. Byliśmy jedyną szkołą olsztyńską. Mieliśmy okazję zwiedzić bardzo ciekawe miejsca. Gościliśmy w Zakładzie Produkcyjnym Pepsi Cola w Michrowie, fabryce produkującej aluminiowe puszki do napojów firmy Ball Packaging Europe Radomsko. Z powodu deszczowej pogody na Łysą Górę (595m) wyruszyliśmy dopiero w dniu wyjazdu przed śniadaniem o godzinie 7.00. Widoki, które mieliśmy okazję podziwiać wynagrodziły nam tak wczesną pobudkę. Widzieliśmy piękne jodły, złociste o tej porze roku liście buków w Puszczy Jodłowej i Gołoborza czyli śródleśne rumowiska głazów kwarcytowych będące rezerwatami przyrody na Łysej Górze. Codziennie braliśmy udział w zajęciach edukacyjnych o tematyce ekologicznej prowadzonych przez panią Agatkę. Były przeróżne zabawy w grupach integrujące uczestników Zielonej Szkoły. Wykonaliśmy plakaty zachęcające do prowadzenia odzysku aluminium i stroje ekologiczne. Otrzymaliśmy dyplomy i koszulki firmy RECAL. Czas minął stanowczo za szybko. Do domu wróciliśmy pełni wrażeń, miłych wspomnień i nowych przyjaźni.


NAGRODA - RECAL on PhotoPeach

033.jpg037.jpg
Emilka i Agnieszka na szczycie Łysej Góry

Kiermasz Wielkanocny- 13 marca 2008r.

Z okazji Świąt Wielkanocnych świetlica szkolna przygotowała na kiermasz kartki i ozdoby świąteczne z masy solnej. Dochód przeznaczony został na potrzeby szkolnego koła TPD.Tegoroczną nowością jest akcja „Drzewko na wiosnę”. Zakupiliśmy drzewko- Bez lilak za pieniądze z kiermaszu (28 złotych). Chcemy aby wokół szkoły rosły przeróżne gatunki pospolitych roślin, które mogliby poznać uczniowie naszej szkoły.
318.jpg

Rajd „Matka Natura wzywa swoje dzieci” 12.04.2008r.

12 kwietnia byliśmy na rajdzie na terenie Parku Krajobrazowego Wzgórz Dylewskich zorganizowanym przez pracownię turystyczną Pałacu Młodzieży. Rozwiązywanie zadań na trasie dało nam okazję sprawdzić posiadaną wiedzę i ją wzbogacić. W roku szkolnym 2007/2008 rajdy organizowane przez Pałac Młodzieży odbywają się pod hasłem „ MATKA NATURA”. Tematyka tych spotkań bardzo nam odpowiada i dlatego nie boimy się żadnych zadań na trasie.
P1130019.JPG

Święto Ziemi - apel

Z okazji Święta Ziemi przygotowaliśmy na sali gimnastycznej apel pod hasłem „KLIMAT W POTRZEBIE”. Sukcesem naszym jest to, że do apelu włączyły się wszystkie klasy I-III (10 klas) przygotowując scenki, wiersze, piosenki. Podane zostały wyniki ogłoszonych wcześniej konkursów ekologicznych i rozdane nagrody książkowe.
273.jpg
Klasy I-III uczestniczą w apelu nz okazji Święta Ziemi
284.jpg286.jpg
Przedstawienie "Śmieciu precz"
287.jpg294.jpg
296.jpg297.jpg

Podsumowanie konkursów ekologicznych

Ø na wykonanie „puszkoludka”- wyróżnienie otrzymał zespół z kl.IIId
Ø na napisanie opowiadania- kartka z pamiętnika „Jak żyje rodzina , która kocha przyrodę i żyje z nią w zgodzie" - nagrodziliśmy dwie prace: Diany Redkiewicz z kl.IIIc i Marty Korejwo z kl IIId
Ø na napisanie wiersza „Żyjąc ekologicznie żyjesz zdrowo i oszczędnie”- nagrodę otrzymali Natalia Michałowska z kl.IIIa i Robert Ostoja Lniski z kl.IIIb
Ø za ułożenie krzyżówki o tematyce ekologicznej nagrodziliśmy Martynkę Korostyńską i Damiana Lasotę
Ø Monika Równiak otrzymała nagrodę książkową za makietę „Żyjemy ekologicznie”, którą wykonała wspólnie z rodzicami.
Ø prace plastyczne na konkurs dla klas I-III na temat „ Szanuję i dbam o to co dała nam Ziemia” wykonane pod kierunkiem wychowawców klas, zostały wyeksponowane na korytarzu szkolnym i ozdobiły salę gimnastyczną podczas apelu z okazji Dnia Ziemi. Wyróżnienia otrzymały klasy: IIb, IIIb i IIIc.

Międzyświetlicowy konkurs- 29 kwietnia 2008r.

Już po raz szósty zorganizowaliśmy międzyszkolny konkurs „ Z ekologią za pan brat”. W spotkaniu wzięły udział dzieci ze świetlicy SP7, SP18, SP22 iSP 13. Punkty można było zdobyć za wiedzę (pytania dotyczyły otaczającej nas przyrody, segregacji odpadów, zdrowej żywności) i za celny rzut śmieciem do kosza (plastikową butelką, puszką, baterią, zgniecioną gazetą). Do „walki” włączyły się również panie, które za celny rzut do kosza również mogły zdobyć cenny punkt dla swoich drużyn. Pierwsze miejsce zajęli uczniowie z SP22.
Na zakończenie były dyplomy, nagrody i wspólne zdjęcia. Łączą nas te same zainteresowania i za rok chętnie znowu się spotkamy.
Byliśmy nie tylko organizatorami konkursów, ale również skorzystaliśmy z pomysłów innych.
300.jpg308.jpg
306.jpg310.jpg
"Słodkie" punkty za poszczeólne konkurencjach- cukierki Celny rzut śmieciem do kosza

317.jpg
Pamiątkowe zdjęcie - SP 7, 13, 18, 22

Turniej przyrodniczo- ekologiczny w SP7

Zgłosiliśmy dzieci do Międzyszkolnego Turnieju Przyrodniczo- Ekologicznego w Szkole Podstawowej nr 7. Zajęliśmy dopiero V miejsce, ale zostały miłe wspomnienia i nowa wiedza.

Konkurs plastyczny w SP22

Do Szkoły Podstawowej nr 22 wykonaliśmy na konkurs „ Leśne obrady- ratujmy środowisko” pracę plastyczną, która otrzymała drugie miejsce.

Konkurs plastyczno-ekologiczny w Abecadle

Biblioteka „Abecadło” ogłosiła w Juniorze konkurs plastyczno- ekologiczny „Śmieciowisko 2”- nasze prace zdobyły wyróżnienie.

P1130006.JPG

Wyniki szkolnego konkursu zbiórki odpadów: makulatury, puszek, baterii w roku szkolnym 2007/2008

KLASA
PUSZKI
(SZTUKI)
BATERIE
(SZTUKI)
MAKULATURA
(1 REKLAMÓWKA= 5 PKT)
IA
4397
130
110
IB
1387
948
265
IC
4903
850
610
IIA
2571
719
365
IIB
1555
667
380
IIC
139
331
30
IIIA
2802
334
5
IIIB
408
26
90
IIIC
1165
591
300
IIID
238
130
205
IVA
92
6
15
IVB
163
418
360
IVC
28
2
-
IVD
928
719
190
VB
-
12
-
VC
-
-
5
VD
-
-
70
VIA
-
110
70
RAZEM
20776
5993
3070
Dziękujemy za udział w konkursie
Już po raz szósty zorganizowaliśmy w szkole zbiórkę puszek aluminiowych,
po raz czwarty baterii i po raz drugi makulatury. Zebrane puszki, makulaturę przekazujemy do punktów skupu, a otrzymane w ten sposób pieniądze przeznaczamy na nagrody dla uczestników konkursów, zakup drzewek sadzonych wokół szkoły. Klasy szczególnie wyróżniające się dostają tytuł SUPER PRZYJACIELA ZIEMI i pieniądze, które przeznaczają najczęściej na dofinansowanie klasowych wycieczek, zakup sprzętu sportowego i inne swoje potrzeby.
Uzyskane ilości wskazują na to, że udało nam się wdrożyć do naszych działań pracowników szkoły, większość uczniów i ich rodziny, co w znaczny sposób przyczyniło się do zmniejszenia ilości odpadów wywożonych na składowisko, a tym samym zmniejszenia kosztów ich wywozu. Zbierane przez nas odpady są skrupulatnie zapisywane w specjalnym zeszycie i systematycznie podliczane. Wyniki podawane są na bieżąco wszystkim zainteresowanym. Aby nagrodzić jak najwięcej dzieci szukamy sponsorów co jak wiemy nie jest prostą sprawą.

Zdrowe odżywianie- wystawa 23 kwietnia 2008r.

W ciągu roku szkolnego zorganizowaliśmy spotkania z pielęgniarką szkolną. Mieliśmy okazję przekonać się, że wiedza dzieci na temat zdrowego odżywiania jest duża, chociaż nie zawsze chętnie wykorzystywana. 23.04.2008r. w świetlicy szkolnej przygotowaliśmy wystawę zdrowej żywności podczas której dzieci miały okazję spróbować jak smakuje razowy chleb z pasztetem sojowym, soczewica, cieciorka. Zapoznane zostały również z zasadami zdrowego żywienia i dowiedziały się czym jest piramida żywienia.
Przygotowaliśmy ankietę „Czy odżywiasz się zdrowo?”, którą przeprowadziliśmy na przykładzie czterech wybranych klas,
Zorganizowaliśmy również wystawę opakowań towarów. Jesteśmy świadomi tego, że chociaż całkowicie nie da się wyeliminować z naszego życia opakowań nieprzyjaznych środowisku (folia, plastik), to powinniśmy chociaż ograniczyć ich zużycie.

254.jpg

Wycieczka do Strusiolandii w Bukwałdzie 13.06.2008r.

Dla najlepszych szkolnych „ zbieraczy” makulatury, puszek, baterii zorganizowaliśmy wyjazd do Strusiolandii w Bukwałdzie. Wyjazd zaliczamy do bardzo udanych. Pogoda i humory nam dopisały.